Bjørn Langaard er død
Forfatter: Tor Mjaaland
07. januar 2026
Bjørn Langaard er død
Et mangeårig, aktivt og alltid positivt Oddersjaa-medlem er gått bort. Bjørn Langaard døde på årets første dag, 1. januar og ble 91 år gammel. Klubben tildelte Bjørn hederstegnet på jubileumsfesten i høst. Det ble overrakt til Bjørn av sønnen Tore, også en svært aktiv Oddersjaa-mann.
Bjørn Langaard kom til Kristiansand i 1957 og meldte seg inn i Oddersjaa.Bjørn har vært aktiv i t Otddersjaa i nærmere 60 år.Han var et typisk ja menneske.Orientering var idretten hans, og han satt som viktig medem av Orientringsutvalget i hele 15 år, fra 1960 til 1975.
Der arbeidet han for o-sportens beste sammen med kjente Oddersjaa-navn som Frank Eriksen, Per Johannessen, Brynjulf Ingebriktsen, Håkon Tharaldsen, og Arvid Bjorvand. De delte på oppgavene som løypeleggere, kontrollører, holdt nybegynnerkurs og hadde sentrale oppgaver under mange o-løp.Bjørn var kasserer og ledet fellestreningene i noen år.
Bjørn og Arvid synfarte og tegnet Oddersjaas to første orienterings kart i Finsland. Alt ble gjort på dugnad og var starten på kartkassa i Oddersjaa. Han var løypelegger på Sørlandsgaloppen i 1969 og kontrollør i 1971.Begge løpene gikk på Oddersjaas kart i Finsland. I1975 arrangerte Odderrsjaa junior NM,og Bjørn var løypelegger sammen med Arvid Bjorvand. Frem til slutten av 1980 årene var han ansvarlig for starten under Sørlandsgaloppen.
Bjørn har også vært engasjert i VAOK der han var formann i 1960. Han var også medlem og leder i kartkomiten i VAOK, og var med og synfarte kart for Oddersjaa og VAOK.
Bjørn L var gullsmed og raus med å ordne premier til klubben.
Bjørn Langaard bisettes fra Oddernes kapell fredag 16. januar kl 14.30.